Hepimizin temel olarak Docker yönetimi konusunda en büyük sıkıntısı eğer free kullanıyorsak görsel yönetim arayüzü konusunda başarılı bir araç bulamamasıdır. İşte bu noktada Portainer devreye girerek çok basit ama aynı zamanda çok başarılı bir görsel yönetim arayüzü sunuyor. Gerek konteyner yönetimi, gerek servis, network, stack vs. tüm alanlarda tam kontrol sağlayacak basit bir arayüz sunarak hem işimizi kolaylaştırıyor hem de bize başarılı bir hizmet sunuyor. Evet uygulama tamamen ücretsizdir.

Uygulama ile ilgili ayrıntılı bilgiyi kendi resmi sitesinden edinebilirsiniz. Ben size sadece kurulumun nasıl yapıldığını ve nasıl çalıştıracağımızı anatacağım.

İlk adım olarak portainer her seferinde yeniden başladığında kişisel bilgilerimizin kaybolmaması için volume oluşturuyoruz.

docker volume create portainer_data

Şimdi ise konteyner olarak ayağı kaldırıyoruz. Bunu servis olarak kullanmanızı öneririm. Çünkü servis olarak her güncelleme aldığında imajı güncellemeniz yeterli olacaktır. Şimdilik konteyner olarak kuralım.

docker run -d -p 8000:8000 -p 9000:9000 -v /var/run/docker.sock:/var/run/docker.sock -v portainer_data:/data portainer/portainer

Bu adımdan sonra tarayıcımızda http://dockermakine:9000 yazarak girip şifremizi ayarlayarak oturum açabiliriz.

Stack dosyasından kurulum için ise:

curl -L https://downloads.portainer.io/portainer-agent-stack.yml -o portainer-agent-stack.yml
docker stack deploy --compose-file=portainer-agent-stack.yml portainer

Yukarıdaki şekilde kurulum yaparak servis olarak çalıştırabiliriz.

Önemli Not: -v /var/run/docker.sock:/var/run/docker.sock argumanı sadece linux süreçlerinde kullanılır.

Share: